Senast publicerat
Senast publicerat:

Vad handlar det här med profession om: del 2

Hur kan vi professionalisera de anställda gruppcheferna? En tydligare yrkesutveckling efterfrågas, det skriver Officersförbundets förbundsdirektör Johan Hansson.

Johan Hansson

Foto: Officersförbundet

Artikel från Officersförbundet.

Vid en närmare granskning  av trebefälssystemets bas – gruppcheferna – så finner vi nivån OR 4 (korpral) och OR 5 (furir & överfurir). I Försvarsmaktens handbok ”Grundläggande soldat- och sjömansutbildningar” från 2020 anges: ”Gruppbefälens yrkesutveckling startar redan under grundutbildning. Det fack och funktionsområde som denne har under grundutbildning förväntas vara samma inriktning som denne anställs i. Gruppbefälsutbildning (GBU) och utbildning/träning i befattning genomförs under grundutbildningen.”

Enligt handboken ska bland annat en GBU om cirka fyra veckor ha genomförts för att kunna befordras från menig till korpral. Fokusområden för utbildningen är truppföring (TF), trupputbildning (TU) och fysiskt stridsvärde (FySv). Tidigast efter ett år som korpral kan denne befordras till OR 5 och furir. I arméinstruktionen ”Yrkesutveckling och befordran” från 2023 anges att den nyutnämnde korpralen tidigt ska specialiseras och profileras inom ett för förbandet specifikt kompetensområde. Vidare poängterar armén att furiren ska fullfölja sin specialisering och genom att under flera år verka på en befattning som utvecklar och fördjupar den aktuella kompetensen.  

Frågan är hur många som når överfurirsgraden?

Försvarsmaktshandboken tar höjd för att gruppchefskategorin ska genomgå Fortsatt Generell Gruppbefälsutbildning (FGBU), med fortsatt fokus på de tre tidigare nämnda områdena. Emellertid är den beskrivning och de riktlinjer som anges för FGBU knapphändiga och summariska. De knappa 3 sidorna i handboken pekar på en en-veckas utbildning avseende FySv – när det gäller TF och TU anges bara att ” metoden är fortsatt övning under handledning, ingen fastställd utbildningstid fins därav”. Om gruppchefskategorin inom GSS/K ska betraktas som en professionell yrkeskategori bör målsättningar och utbildning bli mer omfattande. Gruppcheferna bör kunna ges en mer robust yrkesutveckling inom ett mer fylligt ramverk där också den enskilde kan se och skönja en tydligare yrkesprogression. Möjligen bör mer formell utbildning övervägas där även stridsteknik och militärteknik ges utrymme på ett tydligare sätt. Den gruppchef som är behövd och vill stanna längre bör också kunna breddas i sin specialisering och ges möjlighet till utbildning och träning i en närliggande funktion.

Både armén, marinen och flygvapnet pekar vidare ut överfuriren som en expert med djup yrkesskicklighet – en överfurirsgrad som tidigast nås efter tre år som furir eller tidigast efter fem år som gruppchef. Frågan är hur många som når överfurirsgraden? Rätt hanterat och med god utbildning och yrkesutveckling samt med goda löner och villkor torde vi kunna skapa ett mer robust 3BS där korpraler, furirer och överfurir blir fler.  Dessa OR 4-5 skulle på ett mer professionellt sätt kunna avlasta yrkesofficerarna något, och växa fram till de NCO:s som kanske inte riktigt finns än i Försvarsmakten.  

Avslutningsvis kan man fundera över OR 4-5 nivåns möjligheter att under väl vitsordad tjänstgöring snedda över för att vidareutvecklas till yrkesofficer. Detta bör både underlättas och tydliggöras med kriterier som är enkla att förstå och där det finns stimulans till stöd och kompetensutveckling i ett sneddningssystem där den välmeriterade och kompetenta gruppchefen också kan tillgodoräkna sig formell och reell kompetens i sin utbildning till såväl specialistofficer som officer.

 

Liknande läsning:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Officerstidningens nyhetsbrev kommer två gånger i månaden och ger dig nyheter från Officerstidningen direkt till din inkorg.

    Jag godkänner att Officerstidningen sparar mina uppgifter.

    I mitten av oktober kom Officersförbundet tillsammans med Försvarsförbundet, Seko Försvar och Saco-S FM överens med Försvarsmakten om ekonomin för årets Rals. Det innebär att det är bestämt hur pengarna ska fördelas mellan organisationsenheterna (OrgE). Därmed pågår nu förhandlingar på förbanden och nya löner för alla individer sätts.

    Cecilia Gustafsson
    Istockphoto

    – Vi har utöver det så kallade ”märket” på 1,8 procent kommit överens om flera satsningar som berör uppvärderingen av det militära yrket. Officersförbundet och Försvarsmakten är till exempel överens om att det behövs ett särskilt fokus på specialistofficerare och deras löneutveckling. En av de stora frågorna som förbundet verkligen tryckt på är att specialistofficerarnas kompetensdjup ska erkännas vid alla lönehändelser, vilket vi också ser i skrift för första gången kopplat till den här revision, säger Susanne Nyberg, förhandlingschef på Officersförbundet.

    Två av satsningarna  innebär att GSS-löner höjs till lägst 20 500 kr och att löner för officerare och specialistofficerare höjs till lägst 27 000 kr. Ingångslön för piloter höjs till 42 000 kr och följdjusteringar möjliggörs. Lägsta lönenivån för Arbetsområde 24 (militärt arbete), bestanivå 3, lyfts till 30 000 kr. Arbetsområde 24 syftar på vad för typ av arbete en individ utför, i det här fallet militärt arbete, medan bestanivå 3 ska återspegla det ansvar, den självständighet, de kunskaper och de erfarenheter som krävs för att utföra olika arbetsuppgifter. Exakt vilka som tillhör Arbetsområde 24 (militärt arbete), bestanivå 3, vet främst cheferna på respektive OrgE. Om en medlem vill veta om personen berörs av höjningen bör medlemmen därför fråga sin chef och officersförening. Extra ekonomi för följdjusteringar till just den satsningen framgår i beslutet och syftar till att möjliggöra en fortsatt lönespridning.

    – Det rör sig om större satsningar i årets Rals. Det är bra att det finns mer pengar än vanligt att röra sig med, men det är också en utmaning för parterna på OrgE som nu måste ta ansvar för att det blir rätt när pengarna fördelas på individnivå, säger Susanne Nyberg.Beslutet gäller från och med första oktober i år. När förhandlingarna på OrgE kan vara klara är omöjligt att säga i nuläget utan det beror på hur långt i förberedelsearbetet man kommit på respektive OrgE. Om man som medlem vill veta hur det går med förhandlingarna bör man vända sig till sin chef och officersförening. 

    Ur arkivet: