Mikael Granholm blir ny generaldirektör för Försvarets materielverk

Försvarsmaktens generaldirektör Mikael Granholm blir ny generaldirektör för Försvarets materielverk. Han tillträder tjänsten den 1 juli.

Josefine Owetz
Regeringen har utsett Mikael Granholm till ny generaldirektör för FMV.

Foto: FMV.

Regeringen har utsett Mikael Granholm till ny generaldirektör och chef för Försvarets materielverk, FMV, meddelade försvarsminister Pål Jonson (M) på en pressträff den 30 juni.

– FMV har en central roll i Sveriges upprustning. Med Mikael Granholm får myndigheten en chef med erfarenhet av ledarskap i stora organisationer och med gedigen kunskap från både den militära sektorn och den centrala statsförvaltningen. Det borgar för att FMV fortsatt kommer utvecklas och leverera i den takt som behövs för Sveriges säkerhet, sa Pål Jonson.

Mikael Granholm kommer närmast från rollen som generaldirektör för Försvarsmakten, vilket han varit sedan 2021.

– Jag har i min tidigare roll kunnat följa FMV:s utveckling under de senaste åren och är mycket imponerad av vad myndigheten har åstadkommit på kort tid. Nu ser jag fram emot att träffa ledningsgrupp och medarbetare i myndigheten för att tillsammans utveckla verksamheten vidare, säger Mikael Granholm i ett pressmeddelande från FMV.

Mikael Granholm har en lång bakgrund från chefspositioner inom den centrala statsförvaltningen. Han har tidigare varit förvaltningschef på Regeringskansliet och arbetat på Försvarsdepartementet, Justitiedepartementet och Finansdepartementet.

Avgående generaldirektör Göran Mårtensson har varit chef för FMV sedan februari 2016. Mikael Granholm tillträder sin nya tjänst den 1 juli.

Dela artikel:
Facebook
X
E-post
Threads

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Officerstidningens nyhetsbrev kommer två gånger i månaden och ger dig nyheter från Officerstidningen direkt till din inkorg.

    Jag godkänner att Officerstidningen sparar mina uppgifter.

    Senast publicerat
    Ur arkivet