Senast publicerat
Senast publicerat:

Förberedelser inför tvist med Försvarsmakten pågår

Officersförbundet har påkallat tvisteförhandling med Försvarsmakten. Drygt 400 berörda medlemmarna ska nu besluta om de vill driva sina ärenden vidare.

Cecilia Gustafsson
Istock
Artikel från Officersförbundet.

För varje individ som inte frivilligt byter personalkategori och tjänstegrad har det krävts en MBL-förhandling där arbetsgivaren motiverar beslutet. Av drygt 400 MBL-förhandlingar mellan officersföreningarna och C OrgE i Försvarsmakten har nästan alla avslutats i oenighet och de berörda medlemmarna ska nu besluta om de vill driva sina ärenden vidare.

– Det är ett omfattade arbete som officersföreningarna har gjort för medlemmarna. Förbundet har påkallat tvisteförhandling där förhandling avslutats i oenighet och det återstår att se hur många av medlemmarna som vill ta sina ärenden vidare till tvist eller inte. Förbundet kommer att driva dessa tvister tillsammans, säger Peter Löfvendahl, förbundssekreterare med ansvar för förbundets tvister.

Tvisteförhandlingen kommer ske på Försvarsmaktsnivå mellan Officersförbundet och från Försvarsmakten företrädare för Försvarsstabens juridiska avdelning. Om du är en berörd medlem ska du nu kontakta din officersförening och meddela huruvida du vill att ditt ärende ska vara med vid tvisteförhandlingen eller inte.

Liknande läsning:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Officerstidningens nyhetsbrev kommer två gånger i månaden och ger dig nyheter från Officerstidningen direkt till din inkorg.

    Jag godkänner att Officerstidningen sparar mina uppgifter.

    Per-Martin Sternevi
    Per-Martin Sternevi

    Hej Per-Martin Sternevi, ordförande i Försvarsmaktpiloternas Intresseförening (FPI).  FPI är en av Officersförbundets kårsektioner, det vill säga intresseföreningar. Vad är ni för förening?

    Vi är en  förening för piloter i Försvarsmakten. Vi finns till för att ta tillvara och främja piloternas fackliga, sociala, ekonomiska och arbetsmiljömässiga intressen. Som pilot kan du vara medlem och knuten till en officersförening och så kan du vara medlem hos oss också. Vi har inte mandat att förhandla, men vi behandlar pilotfrågor och både informerar och diskuterar med förbundet centralt i de frågorna. Vi kan också stötta förbundet vid individärenden. Vi har en styrelse som väljs vartannat år, senaste årsmötet var i höstas och jag blev då vald till ordförande.

    Vad arbetar ni med för frågor just nu?

    Arbetsvillkoren för piloter har försämrats under lång tid. Under våren har piloternas avtal, ALFF, varit uppe för förhandling centralt och vi har hjälpt förbundet vid förhandlingen. Det är frågor som bland annat berör inplacering i lönestrukturen, där Officersförbundet och FPI anser att Försvarsmakten inte presenterat ett tillräckligt bra förslag. Därför står Försvarsmakten och Officersförbundet just nu så långt ifrån varandra att vi inte har kunnat skriva på ett nytt avtal. Det återstår att se när förhandlingarna kan upptas igen.

    Om man är pilot och vill bli medlem hur gör man då?

    Då kan man mejla mig på per-martin.sternevi@officersforbundet.se eller kansliet kansliet@officersforbundet.se.

    Ur arkivet: