Senast publicerat
Senast publicerat:

Chefen för militärpolisbataljonen om läget efter JO:s yttrande

Militärpolisen utreder inte längre brott. Detta efter att Justitieombudsmannen, JO, utrett det rättsliga stödet för verksamheten. Försvarsmakten har beslutat att följa JO:s yttrande och bedriver inte längre brottsutredande verksamhet. ”Det begränsar den polisiära tjänsteutövningen”, säger överstelöjtnant Håkan Isacsson, chef för militärpolisbataljonen.

Linda Sundgren
Enligt en överenskommelse med Polismyndigheten och Åklagarmyndigheten får militärpolisen ge biträde i en brottsutredning vid brott som begåtts inom Försvarsmakten. Enligt ett nytt beslut från JO får överenskommelsen inte tillämpas.

Foto: Svante Rinalder/Försvarsmakten.

I slutet av augusti kom Justitieombudsmannen, JO, med sin slutsats att militärpolisen saknar lagstöd att utreda brott. Exakt hur beslutet kommer att påverka militärpolisens verksamhet är ännu oklart, men handlingsutrymmet för förbandets personal har minskat.  ”Försvarsmakten håller på med en hemställan till regeringen om att vi vill att de ser över lagstiftningen så att vi kan fortsätta arbeta som vi gjort hittills”, sa chefen för Försvarsmaktens militärpolisenhet till Officerstidningen i början av september.

Överstelöjtnant Håkan Isacsson är chef för militärpolisbataljonen. 

Hur stor del av era arbetsuppgifter har bestått av utredningar?

– Det är en stor del av vår huvuduppgift. Men den stora begränsningen är egentligen att vi inte får använda rättegångsbalken som polisman och får därför inte använda tvångsmedel som bland annat husrannsakan och att hämta till och genomföra förhör. Det begränsar den polisiära tjänsteutövningen, säger Håkan Isacsson.

Vi använder fortsatt befintlig tillämpbar lagstiftning och genomför nationella insatser på det sätt vi kan.

Innebär det att ni nu har brist på uppgifter?

– Nej, vi har väldigt mycket arbetsuppgifter ändå. Vi är ett krigsförband som just nu bedriver mycket utvecklingsarbete mot militärpolisens krigsuppgifter. Vi kommer lägga mycket tid på utveckling, utbildning och övning mot divisionens och Försvarsmaktens behov, men även mot utökad produktion av värnpliktiga. Vi använder fortsatt befintlig tillämpbar lagstiftning och genomför nationella insatser på det sätt vi kan.

Håkan Isacsson

Håkan Isacsson

Chef för militärpolisbataljonen

Hur är stämningen på bataljonen?

– Den är blandad. Det här skapar möjlighet för utveckling, att öva mer och förbereda oss för krigsuppgifter vilket är positivt. Samtidigt har Försvarsmakten tillfälligt förlorat en mycket viktig förmåga i fred, kris och krig. Vi ställer oss positiva till att Försvarsmakten och regeringen nu arbetar för att modernisera lagstiftningen. Militärpolisens brottsförebyggande och utredande arbete är viktigt för totalförsvaret och för Nato och en modernisering kommer stärka militärpolisens juridiska förutsättningar och bättre anpassa organisationen för dagens hot och krav. Vi ser detta som något tillfälligt och att Försvarsmakten och militärpolisen kommer gå ur det här med en starkare lagstiftning.

Liknande läsning:
Officerstidningen är Officersförbundets medlemstidning och bedriver självständig journalistisk bevakning av försvars- och säkerhetsfrågor.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Officerstidningens nyhetsbrev kommer två gånger i månaden och ger dig nyheter från Officerstidningen direkt till din inkorg.

    Jag godkänner att Officerstidningen sparar mina uppgifter.

    100 mil och en miljon kronor till Unicef och Ukrainas krigsdrabbade barn. Det är målet och den sista gemensamma utmaningen för ett trettio­tal jägarsoldater på Norrlands dragonregemente, K 4, i samband med muck. Den 25 maj trampar de sträckan Arvidsjaur–Stockholm.

    Anna-Maria Stawreberg
    De 31 cyklisterna ska cykla från Norrlands dragonregemente, K 4, i Arvidsjaur – Stockholm via en rad regementen den 25 maj. Den 29 maj rullar de i mål i samband med Veterandagen. Planen är att cykla i ”belgisk klunga”, där man turas om att ligga i täten.

    Foto: Martin Flood

    Att cykla sträckan Arvidsjaur–Stockholm för att samla in pengar till Ukrainas krigsdrabbade barn blir ett storslaget avslut på en 15 månader lång värnpliktsutbildning för Isac Ahlgren, Adam Hedin och Jonna Kjellgren tillsammans med ett trettiotal andra jägarsoldater från K 4. 

    – Ride for Peace är en lång tradition är avgående värnpliktiga genomfört en långcykling i samband med muck, säger gruppledaren Isac Ahlgren, som är projektledare och initiativtagare till årets upplaga av cyklingen. 

    En lång tradition, och där förra årets avgående värnpliktskull beslöt sig för att samla in pengar till utsatta barn i krigets Ukraina i samband med cyklingen. 

    – Förra årets kull samlade in nära 500 000 kronor. Nu har vi höjt ribban till en miljon kronor, säger Adam Hedin, eldledare. 

    För oss handlar det till stor del om att genom Försvarsmakten bidra till samhällsnytta. Visa att vi tar ansvar och fortsätta att göra nytta.

    Visserligen är jägarsoldaterna både vältränade och har pannben. Det ligger i sakens natur. Men att avverka 20 mil per dag är ett tufft mål. Och för att hålla stridsvärdet loppet igenom krävs god planering och träning. 

    – Vi har ju en god grundnivå när det kommer till konditionen i och med att vi både marschar, åker skidor och springer. Cykelträningen däremot är lite mer begränsad, även om vi har en STRAVA-grupp där vi motiverar varandra att cykelträna i gymmet, säger prickskytten Jonna Kjellgren. 

    Intresset för att delta är stort. Förra året deltog tio personer. I år har 31 anmält sig. 

    – Från början planerade vi att cykla den 1 april, samma dag som vi muckar, men nu har vi skjutit fram startdatum till den 25 maj. Då minskar risken för snö, säger Jonna Kjellgren. 

    Målet med loppet är inte enbart att samla in pengar till Ukrainas krigsdrabbade barn.

    – För oss handlar det till stor del om att genom Försvarsmakten bidra till samhällsnytta. Visa att vi tar ansvar och fortsätta att göra nytta, säger Adam Hedin. 

    Vissa av de 31 cyklisterna har, som Jonna Kjellgren, kört Vätternrundan. Andra har mest använd cykeln som transportmedel till sommarens badutflykter. Några har jobbat extra på cykelverkstäder. Gemensamt för dem alla är, förutom det tjocka och hårda pannbenet, en vilja att utmana sig själva. 

    Dessutom, som Jonna Kjellgren uttrycker det: 

    – Genom det här bidrar vi ju faktiskt till något större och får i och med det här något att samlas runt, även efter muck.

    Ur arkivet: