Senast publicerat
Senast publicerat:

Förståelse i all sin enkelhet är hela idén

Cesilia Kabaca Karlsson
Detta är en krönika. Åsikterna är skribentens egna.

Telefonen ringer. ”Välkommen till Invidzonen, jag heter Cesilia”, svarar jag. I luren är det tyst som så många gånger förr, men efter en kort stund hör jag hur andetaget i andra änden av luren tar sats och en pappa till en veteran på utlandstjänst i Mali presenterar sig.  

Jag skjuter allt jag har framför mig åt sidan för att bli hängiven samtalet. Pappan är orolig men lösningsorienterad. Han blandar känslor med tankar om hur utsändande arbetsgivare kan agera mot anhöriga för att underlätta under en internationell insatstid. Jag som stödperson finns där utan att döma, utan att råda, bara för honom, just där och då.  Jag finns för att se honom i det han är i just nu. 

Han har idéer och min penna skriver nästintill oläsligt men snabbt för att kunna ta vara på dem. Det är värdefulla önskemål efter hans eget behov. Vi är själva anhöriga som har tagit till vara det som efterfrågats av oss hemmavarande under ett internationellt uppdrag. Till en början med mycket små medel. Vårt stöd före, under och efter en internationell insats byggdes upp av de vi stöttat, våra händer och öron. Pappans oro är hans egen men jag vet nu, med 12 års erfarenhet, att han delar sina känslor med så många andra pappor, mammor, partners, barn, syskon, släktingar och vänner. 

Grunden till Invidzonen lades när min man gjorde insats i Nepal 2007. Ensamhet och oro hade sopats under mattan framför viljan att vara stark, självständig och stolt. Min önskan att hitta någon som kände som jag under insatstiden ledde till ett desperat försök att hitta någon i liknande situation, om det nu fanns det.  

Efter att ha efterlyst anhöriga på Officersförbundets ”Utlandsportalen” tog det inte lång tid innan det kom många mejl som berättade om liknande upplevelser, liknande orosmoln och som bekräftade allt jag kände. Med det kom hopp och ett lugn som senare blev en styrka som gynnade både mig och min man som var ute på insats. Jag fick kontakt med många nya vänner i liknande situation tack vare alla svar. Tillsammans kunde vi klargöra; det är en stor sak när vi lånar ut den vi bryr oss om till ett okänt och många gånger riskfyllt uppdrag.  

Efter ett par år blev vårt ideella nätverk en avtalad samarbetspartner som bistår med ett brett anhörigstöd under internationella insatser till både Försvarsmakten och Polisens anhöriga. Behovet utvecklade oss till att bli en omtänksam och rikstäckande organisation. Vi chattar och mejlar, vi rings och vi ses. Det finns en kraft i att prata med någon som redan förstår. Det är bekräftande när vi får en plats i debatten och det underlättar nätverkande när vi har en egen plattform att vara på. Det är tryggt att veta att vi finns även om man inte behöver stöd just nu. Eller senare. Det är ett stöd i sig att veta att OM jag behöver, finns det någon.

En timme har snabbt flutit förbi och jag pratar fortfarande med pappan till sonen i Mali. En förälders omsorg och oro som behöver ventileras. Vi har pratat om att hans son är en kompetent officer som är tränad och förberedd, har en stark organisation bakom sig och duktiga kollegor. Pappan rundar av samtalet och tackar för att han fick någon att ventilera med, någon som fattar och som han kan vara anonym med. Han avslutar med att säga att det ska bli skönt när sonen kommer hem igen och liknar sin situation med att vara i ständig beredskap hemma i vardagsrummet.
 Jag förstår precis. 

Och bara det, i all sin enkelhet, är hela idén.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Officerstidningens nyhetsbrev kommer två gånger i månaden och ger dig nyheter från Officerstidningen direkt till din inkorg.

    Jag godkänner att Officerstidningen sparar mina uppgifter.

    Planeringen av FLF Finland fortsätter med rekrytering av soldater och utbyggnad av infrastruktur. I höst kommer en handfull svenska officerare påbörja sin tjänstgöring i Rovaniemi som är i fokus för försvaret av Natos norra flank. Nyligen kom besked om löneförstärkning för I 19:s personal som ska tjänstgöra inom FLF Finland.

    Linda Sundgren
    FLF Finland
    Materiel och personal till FLF Finland kommer att vara stationerade på I 19 i Boden och transporteras över gränsen till Finland vid behov.

    Foto: Försvarsmakten

    Med FLF Finland (Forward Land Forces) stärker Nato sitt försvar mot den ryska gränsen i norr. Styrkan kommer att ledas av Sverige som ramverksnation med en svensk bataljonsstridsgrupp som kärna och en permanent multinationell stab på plats i Rovaniemi i värdlandet Finland. Under våren utsågs överste Daniel Rydberg, chef för Norrbottensbrigaden vid Norrbottens regemente, I 19, i Boden, att leda det svenska bidraget till FLF Finland genom sin brigad.

    Den här uppgiften är på riktigt och nu har stunden kommit när Sverige sätter upp FLF Finland för att knyta ihop hela avskräcknings­konceptet …

    – Den här uppgiften är på riktigt och nu har stunden kommit när Sverige sätter upp FLF Finland för att knyta ihop hela avskräckningskonceptet längs Natos östra gräns mot Ryssland. Det är inspirerande att försöka få det här på plats och få det att fungera så bra som möjligt, säger Daniel Rydberg.

    Grundstommen i FLF Finland utgörs av 191:a bataljon vid I 19. Den kommer att bestå av två skyttekompanier samt lednings- och logistikdelar. De kommer att få stöd från Göta ingenjörregemente, Ing 2, i Eksjö med fältarbetsförmåga samt från Göta Trängregemente, T 2, i Skövde, med ytterligare logistikdelar.

    – I grunden är det en modern mekaniserad förmåga med hög beredskap och god rörlighet. Vi har luftvärnsförmåga, indirekt eld i form av ett Archerkompani från A 8 och förmåga till underrättelseinhämtning samt logistik anpassad för strid i den subarktiska miljö som vi verkar i, säger Daniel Rydberg.

    Daniel Rydberg

    Daniel Rydberg

    Chef för Norrbottensbrigaden

    Också Finland kommer att delta med förband. Ytterligare länder som har visat intresse att bidra är bland andra Storbritannien, Frankrike, Italien, Norge och Danmark. I höst väntas omkring fem svenska officerare ansluta till staben i Rovaniemi för att samverka ledningen av FLF Finland på plats tillsammans med officerare från värdlandet.

    – Vi kommer ha en framskjuten stabsfunktion, MNSE, Multi national staff element. Det blir Norrbottenbrigadens stöd på plats som kommer att hantera Sveriges uppgifter kopplat till ramverksnation och samverka med internationella partners, framför allt med värdnationen Finland, säger Daniel Rydberg.

    När FLF Finland är etablerad kommer uppdraget att bestå över tid. Svenska officerare vid staben i Rovaniemi kommer att tjänstgöra på kontraktslängder som vanligtvis ligger på mellan ett och tre år. Cirka 600 soldater stationerade vid I 19 i Boden kommer att ingå i styrkan till 2030, varav 400 ska tillhöra i 191:a bataljonen.

    – Tanken är att 191:a bataljon ska stå i beredskap första året. Sedan kommer de att avlösas av delar från P 4 i Skövde, som ska rotera upp under en tid. Därefter ska I 19 och P 4 växeldra det här, säger Daniel Rydberg.

    Rekryteringen av soldater är i full gång och hittills har cirka 150 soldater rekryterats, berättar Daniel Rydberg.

    – Det går ganska bra jämfört med hur det brukar vara att rekrytera till den vanliga verksamheten. Vi märker att det finns ett stort intresse för FLF Finland och att folk vill vara med och bidra. Men jag skulle inte säga att det är lätt att rekrytera och vi är långt ifrån klara.

    Bättre avtal skulle förstås underlätta rekryteringen.

    Daniel Rydberg säger att han velat ha bättre avtal på plats för att locka fler soldater att ta anställning.

    – Bättre avtal skulle förstås underlätta rekryteringen. Det finns fog för att se över avtalen och göra det mer attraktivt att stå i beredskap, säger han.

    Under nationaldagen den 6 juni ska en etableringsceremoni för FLF Finland hållas på Norrbottens regemente i Boden. År 2030 ska FLF Finland nå full förmåga.

    Efter att intervjun med Daniel Rydberg gjordes har avtalet för personal på I 19 med uppgiften FLF Finland förstärkts. Förstärkningen innebär en extra tidsbegränsad ersättning på 5 500 kronor i månaden och omfattar dem som ställs i beredskap under Natos befäl. Tillsammans med det tidigare tillägget för insatsberedskap på 5 500 kronor ger det en total ersättning på 11 000 kronor i månaden, utöver grundlönen. Även andra förband som ska bidra till FLF Finland ser nu över ersättningen till soldaterna.

    Ur arkivet: