I tisdags kväll, klockan 20.15, körde en stridsbåt 90 tillhörande Älvsborgs amfibieregemente, Amf 4, upp på en klippa utanför Rörö i Göteborgs norra skärgård. Flera medier har rapporterat om händelsen, däribland Göteborgs-Posten och SVT Nyheter väst. Olyckan skedde under ett moment i stridsbåtförarutbildningen och ombord fanns fyra soldater.
– Det var både instruktörer och elever ombord. Instruktörerna var anställda soldater och eleverna värnpliktiga soldater. De värnpliktiga ryckte in i augusti och muckar i juni så de har kommit långt i sin utbildning, säger Johanna Frejme, kommunikationschef vid Amf 4.
Läget för dem är stabilt och det rör sig fortfarande inte om några livshotande skador
Samtliga fyra inblandade soldater fördes till sjukhus efter olyckan.
– Två av dem är utskrivna och två är kvar på sjukhus. Men läget för dem är stabilt och det rör sig fortfarande inte om några livshotande skador, säger Johanna Frejme.
SVT Nyheter väst har rapporterat att polisen utreder händelsen som vållande till kroppskada, vårdslöshet i sjötrafik och arbetsplatsolycka. Enligt Johanna Frejme har Marinstaben tillsatt en intern utredning på central nivå. Olyckan utreds även av Statens haverikommission.