Senast publicerat
Senast publicerat:

Michael Claesson är Försvarsmaktens nya överbefälhavare

Försvarsmakten har en ny överbefälhavare. Vid en överlämningsceremoni på måndagen tog Michael Claesson över befälet efter Micael Bydén. ”Mitt ledarskap ska fortsatt bygga på några grundläggande principer: tydlighet, uppdragstaktik och ansvarsglädje”, sa nye ÖB i sitt tal.

Josefine Owetz
Vid måndagens överlämningsceremoni på Karlbergs slott tog Michael Claesson över som Sveriges nya ÖB.

Foto: Amanda Gahm/Försvarsmakten.

Micael Bydén lämnade på måndageftermiddagen över kommandostaven, symbolen för överbefälhavarens ämbete, till Försvarsmaktens nye ÖB, Michael Claesson. Överlämningsceremonin genomfördes på Karlbergs slott inför representanter från regeringen, Försvarsmakten, andra myndigheter och inbjudna gäster.

I sitt första tal som överbefälhavare betonade Michael Claesson att fokus kommer vara att fortsätta stärka krigsorganisationen och skapa förutsättningar för att effektivt och målinriktat leverera på kommande försvarsbeslut.

– Det är med stolthet och en framåtlutad vision som jag i dag tar befälet över vår försvarsmakt. Jag är ödmjuk och stolt över det förtroende jag har fått. Medveten om det ansvar som vilar på mina och Försvarsmaktens axlar, sa Michael Claesson.

– Vi ska fortsätta vår integration in i Nato där vi ska vara lyhörda, men också agera med självförtroende och tydlighet, sa han vidare.

Avgående ÖB, Micael Bydén, lämnar posten efter nio år. I sitt tal sa han att han lämnar Försvarsmakten och rollen som ÖB med viss lättnad, men också vemod. 

– Att vara ÖB är många gånger att vara ensam i svåra beslut. Men framför allt vara del i och omfamnas av ett helt fantastiskt lag, sa Micael Bydén.

Det är med stolthet och en framåtlutad vision som jag i dag tar befälet över vår försvarsmakt.

Försvarsmaktens nya ÖB avslutade sitt tal med en uppmaning till Försvarsmaktens anställda att alltid hålla professionalism, integritet och värderingar högt.

Liknande läsning:

– Kärnuppdraget kräver inte bara skicklighet utan också en stark moralisk kompass och respekt för varandra, både vad gäller kompetens och oss själva som individer. Kom alltid ihåg att vårt uppdrag kräver inre disciplin. Det vill säga förmågan att inordna sig under det gemensamma ansvarets krav, sa Michael Claesson och fortsatte:

– Mitt ledarskap ska fortsatt bygga på några grundläggande principer: tydlighet, uppdragstaktik och ansvarsglädje.

Vad är det första du kommer sätta dig ner och jobba med imorgon?

– Jag måste erkänna att det handlar om att fatta ett beslut om vem som ska ta över efter mig som överkommendant i Stockholm. Men utöver det så handlar det om att tillsammans med Försvarsstaben nu verkligen tajta upp och försöka hitta former för att öka takten i krigsförbandsproduktionen, att konsolidera krigsorganisationen och ta emot försvarsbeslutet i december, säger Michael Claesson till Officerstidningen efter ceremonin, och fortsätter:

– Av allt att döma så finns det en väldigt hög grad av överensstämmelse med den senaste versionen av budgetunderlaget som vi har lämnat in. Det gör att vi ligger ganska väl framme i planeringsarbetet för att kunna börja implementeringen. Att konsolidera och implementera det nya försvarsbeslutet och samtidigt fortsätta integreringen i Nato, det kommer att vara mina viktigaste områden.

Michael Claesson kommer närmast från befattningen som chef för Försvarsstaben och Högkvarteret. I fredags tillträdde Carl-Johan Edström som ny chef för Försvarsstaben. Edström var i sin tur tidigare chef för Operationsledningen.

När kan vi förvänta oss fler chefsutnämningar?

– Jag tycker att vi har vi har byggt det här ganska väl i den meningen att chefen för Försvarsstaben är på plats redan samma dag som jag själv kliver på. Vi har en process igång när det gäller ersättare som chef för Operationsledningen och jag hoppas att den kommer att gå i mål inom en månad. Och utöver det, beroende på utfallet av en del andra processer – som inte bara har med Försvarsmakten att göra – så kan det bli ytterligare utnämningar de kommande månaderna. Det får vi ta efterhand, säger Michael Claesson.

Fakta

Michael Claesson
Claesson har arbetat i Försvarsmakten i 40 år. Han har en bakgrund som bland annat chef för Markstridsskolan, chef för Norrbottens pansarbataljon på Norrbottens regemente och kontingentschef för den 24:e svenska kontingenten i ISAF-styrkan i Afghanistan. Han har också tjänstgjort som militär rådgivare vid Försvarsdepartementet, Utrikesdepartementet och Sveriges delegation vid Natohögkvarteret i Bryssel. Mellan 2020 och 2023 var Michael Claesson insatschef.

Källa: Försvarsmakten.

Officerstidningen är Officersförbundets medlemstidning och bedriver självständig journalistisk bevakning av försvars- och säkerhetsfrågor.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Officerstidningens nyhetsbrev kommer två gånger i månaden och ger dig nyheter från Officerstidningen direkt till din inkorg.

    Jag godkänner att Officerstidningen sparar mina uppgifter.

    Nyligen kom marinchefens beslut om marinens nya organisation. Officersförbundet riktar kritik mot hur förslaget har tagits fram. Förbundet menar att samverkan kommit in för sent i processen och att riskerna med genomförandet inte är tillräckligt omhändertagna. ”Förändringen är omfattande och kommer att påverka många medlemmars vardag”, säger vice ordförande Mikael Vinde.

    Josefine Owetz
    Mikael Vinde
    "Vår invändning handlar inte om att marinen inte behöver förändras, utan om hur det här förslaget har tagits fram och hur väl riskerna är omhändertagna", säger Mikael Vinde, vice ordförande i Officersförbundet.

    Foto: Officersförbundet

    Marinchef Johan Norlén fattade den 24 maj beslut om inriktningen för marinens nya organisation. Från den 1 januari 2029 ska marinen bestå av fem organisationsenheter i stället för dagens åtta. Dagens flottiljer och regementen upphör som egna organisationsenheter och ska tillsammans bilda tre nya marina baser.

    I samverkan ställde sig Officersförbundet oenig till marinchefens beslutsinriktning för den nya organisationen. ”OFR/O FM konstaterar att innan delgivning av beslutsinriktningen har inte samverkan genomförts. Arbetsgivaren har därefter involverat ATO och skyddsorganisationen i det fortsatta arbetet”, skriver Officersförbundet i ett ställningstagande den 13 maj.   

    – Vår uppfattning är att den övergripande organisationsinriktningen i praktiken var fastställd innan det fanns reella möjligheter att påverka den. Det gör att samverkan i stor utsträckning riskerar att handla om konsekvenshantering, snarare än om faktisk påverkan på organisationens utformning. Det är problematiskt, inte minst eftersom förändringen är omfattande och kommer att påverka många medlemmars vardag, tillhörighet och arbetsmiljö, säger Mikael Vinde, Officersförbundets vice ordförande och fortsätter:

    – Den viktigaste anledningen till vår oenighet är att vi inte bedömer att samverkan har genomförts på ett sätt som fullt ut motsvarar intentionerna i Försvarsmaktens samverkansavtal. En liten tröst i sammanhanget är att våra synpunkter ändå har haft viss betydelse. En av de frågor vi lyfte i vårt ställningstagande var tidsplanen, som vi bedömde som alltför ambitiös. 

    Ursprungligen var inriktningen att organisationen skulle vara intagen den 1 januari 2028, men tidpunkten har nu flyttats fram till den 1 januari 2029.

    – Att tidsplanen har justerats visar att dialog och fackliga synpunkter kan bidra till ett bättre genomförande.

    Mikael Vinde betonar att Officersförbundet har förståelse för att marinen behöver utveckla sin organisation. Säkerhetsläget, Natomedlemskapet, att marinen växer och de ökade kraven på operativ effekt gör att det är rimligt att se över hur marinen leds och organiseras. 

    – Vår invändning handlar inte om att marinen inte behöver förändras, utan om hur det här förslaget har tagits fram och hur väl riskerna är omhändertagna. En organisationsförändring av den här omfattningen påverkar personal, arbetsmiljö, villkor, ledning, förbandskultur och i förlängningen operativ effekt.

    Den största risken är att förändringen genomförs med för otydliga förutsättningar för personalen

    En av de största förändringarna i den nya organisationen är att administrativa stödresurser, exempelvis HR, kommunikation och ekonomi, nu samlas på respektive marina bas i stället för som idag på samtliga organisationsenheter. Syftet är att skapa ökad robusthet och redundans, men också att få en bättre kontroll över personal och vakanser, enligt marinchefen.

    – Vi ser en risk för att det överskattas hur mycket personal som faktiskt kan frigöras av centraliseringen av administrativa funktioner. Om stödet hamnar längre från verksamheten kan det i praktiken leda till ökad belastning på chefer och medarbetare ute på förbanden. För personalen handlar det därför inte bara om rutor i ett organisationsschema, utan om arbetsmiljö, ansvar, tillhörighet och möjligheten att lösa uppgiften över tid.

    Vad är det i beslutet som ni bedömer innebär störst risk för marinens personal?

    – Den största risken är att förändringen genomförs med för otydliga förutsättningar för personalen. Att införandet nu flyttas fram till 2029 minskar den mest akuta tidsrisken, men det löser inte i sig de frågor som behöver omhändertas innan organisationen sätts i kraft. Det gäller både militär och civil personal. Många kan få ny organisatorisk tillhörighet, nya chefer eller förändrade uppgifter. Samtidigt finns fortfarande oklarheter kring hur befintliga avtal, villkor, arbetstid, lokal lönebild och andra personalrelaterade frågor ska hanteras.

    Han ser också risker vad gäller balansen mellan ambition och resurser i den nya organisationen, med nya eller utökade funktioner, förändrade ledningsstrukturer och en hög ambitionsnivå.

    – Marinen har redan i dag stora utmaningar med bemanning och kompetensförsörjning. Vi ser en risk att samma personal ska bära både ordinarie verksamhet och ett omfattande förändringsarbete, utan tillräckliga prioriteringar eller resurstillskott.

    Mikael Vinde understryker att Officersförbundet vill se en stark och modern marin, men att förändringen måste byggas på ett sätt som håller över tid.

    Personalfrågorna måste vara en bärande del av förändringen, inte något som löses i efterhand.

    – Officersförbundet är inte emot en utveckling av marinen. Tvärtom behöver Sverige en stark och modern marin. Men då behöver den militära professionens erfarenheter tas tillvara och riskerna hanteras innan beslut genomförs. Personalfrågorna måste vara en bärande del av förändringen, inte något som löses i efterhand.

    I en kommentar till Officerstidningen skriver marinchef Johan Norlén att han är glad över att samtliga arbetstagarorganisationer är eniga i att marinens organisation behöver utvecklas och att han är tacksam för det samarbete som förelegat inriktningsbeslutet. Han delar däremot inte bilden avseende bristande samverkan i processen.

    Information om arbetet gavs under våren 2025 och därefter löpande inklusive under fyra spel på organisationen som genomfördes under 2026 intill ASU den 13 maj. Så fort det externt framtagna förslaget anpassats delgavs det, vilket skedde i mitten av januari 2026. Förslaget lades på bordet och ATO samt skyddsorganisationen fick ge sina synpunkter. Jag menar att ett förslag måste presenteras innan samverkan kan ske om vägen framåt”, skriver marinchef Johan Norlén.

    Han skriver vidare att flera synpunkter från arbetstagarorganisationerna har omhändertagits.

    Vad gäller riskanalysen vill jag betona att den inte är färdig förrän hela arbetet är genomfört. Det är ett levande dokument som kommer att fortsätta utvecklas, inte minst nu när arbetet når den lokala nivån och implementeringen startar”, skriver Johan Norlén.

    Läs hela repliken här.

    Ur arkivet: