David Carlqvist är ny krönikör i Officerstidningen

David Carlqvist, reservofficer i armén och tidigare utrikeskorrespondent, är ny krönikör i Officerstidningen. ”Jag blir krönikör med förhoppningen om att kunna bidra kunna bidra till att den lösningsfokuserade inställningen som återfinns längst ut på linan, sprids uppåt i organisationen”, säger han.

Redaktionen
David Carlqvist
David Carlqvist, reservofficer och säkerhetspolitisk analytiker.

Foto: Privat

David Carlqvist, säkerhetspolitisk analytiker och reservofficer, har en examen i militärhistoria och tjänstgör för närvarande som ställföreträdande kompanichef i armén. Han har tidigare varit utrikesreporter och Sveriges Radios korrespondent i Kina.

Varför vill du skriva krönikor i Officerstidningen?

– Det finns två försvarsmakter. Dels verksamheten längst ut på linan, där löses problem oftast snabbt och effektivt. Och dels myndigheten Försvarsmakten, som är byråkratisk och för ineffektiv. Jag blir krönikör med förhoppningen om att kunna bidra kunna bidra till att den lösningsfokuserade inställningen som återfinns längst ut på linan, sprids uppåt i organisationen. Det är en fråga av akut karaktär, ty historien har inte varit nådig mot överbyråkratiska, topptunga, krigsmakter, säger David Carlqvist.

David Carlqvist första krönika ”Vi behöver generalskap och statsmannaskap” kan du läsa i kommande numret av Officerstidningen och här.

– Jag är väldigt glad att David Carlqvist vill skriva krönikor i Officerstidningen. Han är en stark och spännande röst som kommer att kunna tillföra viktiga och intressanta perspektiv, både vad gäller verksamhetsnära spörsmål och större försvarspolitiska frågor, säger Josefine Owetz, Officerstidningens chefredaktör.

Dela artikel:
Facebook
X
E-post
Threads

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Officerstidningens nyhetsbrev kommer två gånger i månaden och ger dig nyheter från Officerstidningen direkt till din inkorg.

    Jag godkänner att Officerstidningen sparar mina uppgifter.

    Senast publicerat
    Ur arkivet