Senast publicerat
Senast publicerat:

Michael Claesson blir ny överbefälhavare i höst

Generallöjtnant Michael Claesson, i dag chef för Försvarsstaben, blir Försvarsmaktens nya överbefälhavare. Det meddelade statsminister Ulf Kristersson och försvarsminister Pål Jonson på en pressträff på fredagseftermiddagen. Han tillträder den 1 oktober.

Josefine Owetz
”Michael Claesson är en mycket meriterande blivande överbefälhavare” säger statsminister Ulf Kristersson (M).

Foto: Henrik Montgomery/TT

Regeringen har i dag utsett generallöjtnant Michael Claesson, som i dag är chef för Försvarsstaben, till Försvarsmaktens nästa överbefälhavare.

– Michael Claesson är en mycket meriterande blivande överbefälhavare. Hans viktigaste uppgifter kommer att vara att fortsätta Försvarsmakten tillväxt, fullfölja Sverige integration i Nato, stödet till Ukraina och samarbetet mellan det militära försvaret och återuppbyggnaden av det civila försvaret, säger statsminister Ulf Kristersson (M) i ett pressmeddelande.

Den 30 september går Micael Bydéns förordnande som ÖB ut, efter nästan tio år på posten. Michael Claesson tillträder den 1 oktober. ”Beslutet ger god tid för överlämning från nuvarande överbefälhavare Micael Bydén och för förberedelser och planering för nästkommande överbefälhavare Michael Claesson”, skriver regeringen.

– Tack till regeringen för det förtroende som getts till mig i uppdraget som nästa överbefälhavare och chef för Försvarsmakten. Det är ett förtroende som jag är mycket stolt över och som jag kommer förvalta med största respekt och beslutsamhet, sa blivande ÖB Michael Claesson på pressträffen.

Jag ser fram emot att tillsammans med all personal, såväl anställda som frivilliga, sätta ytterligare tryck på att leverera försvarsförmåga framåt

Claesson har arbetat i Försvarsmakten i nästan 40 år. Han har en bakgrund som bland annat chef för Markstridsskolan, chef för Norrbottens pansarbataljon på Norrbottens regemente och kontingentschef för den 24:e svenska kontingenten i ISAF-styrkan i Afghanistan. Han har också tjänstgjort som militär rådgivare vid Försvarsdepartementet, Utrikesdepartementet och Sveriges Natodelegation i Natohögkvarteret i Bryssel. Mellan 2020 och 2023 var Michael Claesson insatschef, skriver Försvarsmakten i en artikel om utnämnandet.

I artikeln säger den blivande överbefälhavaren så här om sitt kommande uppdrag: 

– Det är en oerhört komplex, men inspirerande uppgift. Jag ser fram emot att tillsammans med all personal, såväl anställda som frivilliga, sätta ytterligare tryck på att leverera försvarsförmåga framåt, säger Michael Claesson i artikeln.  

Liknande läsning:
Officerstidningen är Officersförbundets medlemstidning och bedriver självständig journalistisk bevakning av försvars- och säkerhetsfrågor.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Officerstidningens nyhetsbrev kommer två gånger i månaden och ger dig nyheter från Officerstidningen direkt till din inkorg.

    Jag godkänner att Officerstidningen sparar mina uppgifter.

    Officerstidningens webbplats utsattes nyligen för en IT-säkerhetsincident där skadlig kod upptäcktes. Koden har riktat sig mot datorer med Windows som operativsystem och för att en dator skulle infekteras krävdes en aktiv handling från användaren.

    Redaktionen
    Officerstidningens webbplats har utsatts för en IT-säkerhetsincident. Skadlig kod aktiverades den 29 augusti för att försöka lura besökare att installera skadlig programvara.

    Foto: Shutterstock

    I slutet av augusti inträffade en IT-säkerhetsincident på Officerstidningens webbplats. En teknisk utredning visar att obehöriga har utnyttjat en sårbarhet i publiceringsplattformen WordPress och installerat skadlig kod på webbplatsen. Koden användes för att försöka lura besökare att själva installera skadlig programvara. Den skadliga koden installerades den 21 juli och aktiverades den 29 augusti. Webbplatsen uppdaterades och sårbarheten åtgärdades den 31 augusti.

    För att en dator skulle infekteras krävdes en aktiv handling från besökaren. Det kan exempelvis ha handlat om en ovanlig säkerhetskontroll eller CAPTCHA, där besökaren uppmanades att öppna en funktion i datorn och klistra in eller köra ett kommando. Ett vanligt besök på webbplatsen, utan att följa någon sådan uppmaning, innebär alltså inte i sig att skadlig programvara har installerats.

    Den skadliga kod som identifierats på Officerstidningens webbplats har varit riktad mot datorer med Windows som operativsystem. Den har inte varit riktad mot exempelvis Mac-datorer.

    Om du besökte Officerstidningens webbplats under perioden från en Windows-dator och följde en ovanlig uppmaning att exempelvis öppna Kör, Terminal eller PowerShell och klistra in eller köra ett kommando bör du låta datorn kontrolleras. Om det gäller en dator som tillhör din arbetsgivare bör du kontakta din IT-support eller säkerhetsfunktion och berätta vad som har hänt.

    – Vi ser allvarligt på det inträffade och har tillsammans med våra IT-leverantörer vidtagit en rad olika åtgärder efter incidenten. Vi har bland annat sett över våra rutiner för uppdateringar, övervakning och incidenthantering. Våra läsare ska kunna känna sig trygga när de besöker Officerstidningens webbplats och därför vill vi vara så öppna som möjligt med vad vi vet och vilka rekommendationer som finns, säger Josefine Owetz, Officerstidningens chefredaktör.

    Även Officersförbundets webbplats har utsatts för en IT-säkerhetsincident. Läs mer här

    Ur arkivet: